JASNOWIDZ Z TORUNIA

W dniu 9 grudnia 2005 r. prof. Janusz Kurtyka został wybrany przez Sejm na 5-letnią kadencję prezesa IPN (332 posłów poparło kandydaturę prof. Kurtyki, 79 posłów głosowało przeciwko niej, wstrzymało się 26 osób).

Wśród posłów Samoobrony głosowano różnie, jednak nikt za Kurtyką. Z kolei w SLD wszyscy głosowali przeciwko oprócz posła Eugeniusza Czywkina, który wstrzymał się od głosu. A kto go poparł? To bardzo interesujące: wśród posłów z LPR wszyscy głosowali za tą kandydaturą, również za kandydaturą prof. Kurtyki na prezesa IPN głosowali wszyscy posłowie PO. Mniej jednomyślni byli posłowie... PiS, jeden wstrzymał się od głosu (Jarosław Sellin); ba, jeszcze bardziej zaskakującą jest informacja, że przeciwko tej kandydaturze głosował... pos. Antoni Mężydło, sam wtedy dopiero co wybrany (ponownie) na posła z listy PiS. Czyżby pan Mężydło wtedy wiedział, że za kilka lat będzie posłem wybranym z listy PO i że wśród kolegów w tej partii takie głosowanie z końcówki 2005 roku może przynieść mu uznanie?

Czegoś takiego nie powiedział, natomiast powiedział: "Miałem swoje powody, aby głosować przeciwko kandydatowi. Uważam, że skoro prawica ma tak wielką przewagę w Sejmie, to powinna na to stanowisko zostać wybrana osoba osoba nieskazitelna. Sumienie nie pozwalało mi głosować na Kurtykę." ― ciekawe, prawda?

Gdy niedawno Sejmie głosowano nad zmianą ustawy o IPN, poseł Mężydło zachował się inaczej, tj. nie wyłamał się z dyscypliny partyjnej: poparł zmianę ustawy. Gdy dojdzie do obsadzania stanowiska prezesa i PO (jak słychać coraz częściej z różnych stron) wystawi ― formalnie bezpartyjnego ― dr. Aleksandra Halla na miejsce po prof. Januszu Kurtyce, zaś pos. Antoni Mężydło tym razem będzie głosował za, to będziemy mieli (pośredni) dowód na to, że pan Hall jest (według p. pos. Mężydły!) osobą SKAZITELNĄ (z powodu przewagi "prawicy" w Sejmie). A może odwrotnie: osobą NIESKAZITELNĄ (z powodu otrzymania głosu posła Mężydły)? No właśnie, jak to w takim razie będzie, panie pośle Mężydło?

Autor publikacji
Archiwum ABCNET 2002-2010